آشنایی ۹ شرکت فناوری نانو با مجوز استفاده از نشان نانو

اولین جلسه معرفی نشان نانو به شرکت‌های فناوری نانو کشور در روز چهارشنبه ۱۸ تیر در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار شد. در این جلسه نمایندگان ۹ شرکت تولیدکننده محصولات فناوری نانو و مدیران و کارشناسان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو حضور داشتند.

در ابتدا دکتر علی بیت اللهی، مدیر گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به تشریح نشان نانو و مشخصات آن پرداخت و مزایا و منافع دریافت مجوز استفاده از این نشان را برای تولیدکنندگان بیان کرد. وی در این خصوص گفت ایجاد اطمینان در مصرف کننده، کاهش محصولات تقلبی در بازار، کمک به صادرات محصولات به بازار سایر کشورها و بهره مندی از برخی حمایت‌های ستاد نانو، از جمله مزایای این نشان برای شرکت‌های تولید کننده محصولات فناوری نانو است. دکتر علی بیت اللهی با اشاره به وجود تفاهم نامه میان ستاد نانو و سازمان ملی استاندارد به نمایندگی از سوی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها مبنی بر پذیرش استانداردها و گواهی‌های طرفین، اظهار کرد شرکت‌های دارای مجوز این نشان می‌توانند در آینده از مزایای این تفاهم نامه‌ها استفاده کنند.

در ادامه دکتر علی بیت اللهی الزامات و فرآیند دریافت مجوز استفاده از نشان نانو را برای حاضرین شرح داد و با معرفی وب سایت اختصاصی این نشان صحبت‌های خود را به پایان رساند. در پایان جلسه نمایندگان شرکت‌ها به بیان نظرات و پرسش‌های خود در خصوص نشان نانو پرداختند. دکتر علی بیت اللهی در پاسخ به یکی از پرسش‌ها بیان کرد داشتن پروانه استاندارد معتبر یکی از الزامات و پیش نیازهای اصلی برای دریافت مجوز استفاده از نشان نانو است و در اعطای مجوز استفاده از نشان نانو به هیچ وجه ارزیابی و انطباق پروانه استاندارد مجددا انجام‌ نمی‌پذیرد. بلکه نانومقیاس بودن و ویژگی ادعایی شرکت تولید کننده در ارتباط با فناوری نانو و در برخی از موارد ایمنی محصول، مورد ارزیابی و تایید قرار‌ می‌گیرد.

 نشان نانو یک نشان ملی ویژه محصولات فناوری نانو‌ می‌باشد که به پیشنهاد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با همکاری سازمان ملی استاندارد با هدف بهبود کیفیت و توسعه بازار محصولات فناوری نانو طراحی و برنامه ریزی شده است و هم اکنون ستاد نانو و سازمان ملی استاندارد در حال پیاده سازی الزامات و زیرساخت‌های اجرایی آن هستند. این نشان در شورای عالی استاندارد به تصویب رسیده است و دستورالعمل‌های اجرایی آن نیز توسط ستاد نانو و سازمان ملی استاندارد مدون و مصوب شده اند. یکی از الزامات مهم دریافت مجوز استفاده از نشان نانو از سوی شرکت‌های تولیدکننده، داشتن پروانه استاندارد معتبر است. این مجوز پس از طی فرایندی شامل: بررسی و تایید مدارک اولیه، انجام بازرسی و نمونه برداری و آزمون توسط شرکت بازرسی و تایید آنها توسط یک کمیته تخصصی مستقر در ستاد نانو و کمیته علائم استان‌ها، برای سه سال به شرکت تولیدکننده اعطا‌ می‌شود.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر‌ می‌توانند به وب سایت اختصاصی نشان نانو به نشانی www.nanonamad.com مراجعه کنند.