ارائه فرایند استاندارد‌سازی و گواهی‌دهی محصولات فناوری نانو در گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان ملی‌استاندارد

نمایندگان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در روز سه شنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۸، مهمان ویژه گردهمایی و هم اندیشی مدیران ستادی و استانی سازمان ملی استاندارد ایران با حضور خانم نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و تعدادی از معاونین این سازمان بودند.

این گردهمایی طی ۲ روز با حضور تمام مدیران کل استاندارد استان‌ها، معاونین و مدیران ستادی سازمان ملی استاندراد ایران با هدف ایجاد هماهنگی، برنامه‌ریزی و ارائه پیشنهادات برای پیشبرد اهداف سازمان ملی استاندارد برگزار گردید.

در ابتدای گردهمایی آقای مهندس مرندی مقدم بطور خلاصه دستورالعمل اعطای مجوز استفاده از نشان نانو و روندنما (فلوچارت) اجرای فرایند مجوز استفاده از نشان‌نانو را برای مدعوین ارائه نمود.

در ادامه دکتر علی بیت اللهی، رئیس کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو به طور خلاصه تعاریف و مفاهیم اولیه فناوری نانو، برنامه‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردهای ستاد نانو و به ویژه فعالیت‌های استاندارد‌سازی و گواهی‌دهی محصولات فناوری نانو و همچنین اقدامات انجام شده در خصوص اجرای فرایند مجوز استفاده از نشان نانو و اقدامات آتی از قبیل افزایش شرکت‌های بازرسی و آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت شده، برنامه ریزی برای عقد تفاهم نامه با سایر کشورها در خصوص به رسمیت شناختن نشان نانو با هدف توسعه صادرات محصولات و انتقال تجربه کشور در زمینه گواهی‌دهی محصولات فناوری به سایر کشورها را برای مدیران ستادی و استانی تشریح نمود. وی همچنین پیشنهاد تشکیل یک کمیته راهبردی مشترک ما بین سازمان ملی استاندارد و ستاد نانو به منظور سیاست‌گذاری و هماهنگی های لازم برای موضوع استاندارد‌سازی فناوری نانو و تعامل بیشتر و رفع ابهامات و موانع موجود برای استانداردسازی و گواهی‌دهی محصولات فناوری نانو ارائه نمودند.

در ادامه این گردهمایی نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از پیشنهاد تشکیل کمیته راهبردی مشترک میان سازمان ملی استاندارد و ستاد نانو استقبال کرد و در دستور کار سازمان ملی استاندارد قرار داد. وی با اشاره به تفاهم‌نامه بین استاندارد ایران و روسیه با هدف تبادل استانداردهای مشترک در توسعه روابط تجاری، اظهار امیدواری کرد با  همکاری متقابل بین استاندارد ایران و روسیه، نشان نانو به رسمیت شناخته شود و صادرات محصولات فناوری نانو تسهیل گردد.

لازم به یادآوری است نشان نانو مجوزی است که به کالاهای مصرفی فناوری نانو پس از انجام آزمون‌ها و ارزیابی‌های لازم اعطا می‌شود. این نشان مصوب شورای عالی استاندارد است و اعطای آن به کالاهای مصرفی فناوری نانو با همکاری ستاد نانو و سازمان ملی استاندارد ایران به زودی در کشور اجرایی خواهد شد.